Yang Jiechi ile Ali Ekber Salihi Temaslarda Bulundu

Yang Jiechi ile Ali Ekber Salihi Temaslarda Bulundu

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, resmi bir ziyaret için Çin’de bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yle Beijing’de  görüştü.

Yang Jiechi görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda sorunsuz olarak geliştiğini, bütün alanlardaki dostça işbirliğinde olumlu adımlar kaydedildiğini belirtti. Bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Yang Jiechi, Çin’in İran’la ortak çaba harcayıp ikili ilişkileri sürekli olarak geliştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Ali Ekber Salihi de görüşmede, Çin’le ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veren İran’ın, diplomatik ilişkilerin 40. yıldönümü fırsatından yararlanarak iki ülke arasında tüm alanlardaki işbirliği ilişkilerini daha ileri seviyeye çıkarmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Bakanlar görüşmede ek olarak, İran nükleer sorunu ile Batı-Asya ve Kuzey Afrika’daki durum gibi iki tarafı da ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: