Wen Jiabao ile Nuri El Maliki Görüştü

Wen Jiabao ile Nuri El Maliki Görüştü

Çin Başbakanı Wen Jiabao, resmi temaslarda bulunmak için Çin’de bulunan Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yle Beijing’de bugün görüştü.

Wen Jiabao görüşmede, Irak halkının isteğine ve tercihine öteden beri saygı gösteren Çin’in, Irak’ın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması ve ülkede istikrarın ve gelişmenin sağlanması için harcanan çabaları desteklediğini hatırlattı. Başbakan Wen Jiabao, Irak’la petrol ve doğalgaz arama, çıkarma ve işleme çalışmalarındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğini geliştirmek isteyen Çin hükümetinin, Irak’ın ekonomik yapılandırma sürecine mümkün olduğunca destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Irak’taki Çin vatandaşlarının güvenliği ve Çinli işletmelerin hak ve çıkarlarını korumak için önlem alacaklarını belirten Nuri El Maliki, daha çok Çinli işletmenin ülkelerine yatırım yapmasını ve petrol, doğalgaz, elektrik, ulaşım ve taşımacılık alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesini beklediklerini ifade etti.

İki başbakan, görüşmelerden sonra “Çin ve Irak Hükümetleri Arasında Ekonomi ve Teknoloji İşbirliği Anlaşması” ve “Çin ve Irak Hükümetleri Personel Eğitimi Anlaşması”nın da aralarında bulunduğu işbirliği belgelerinin imza törenine katıldı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: