Wen Jiabao: Hızlı Trenlerde Güvenlik Öncelikli Görev

Wen Jiabao: Hızlı Trenlerde Güvenlik Öncelikli Görev

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çin’de hızlı treni geliştirirken kalite, verim ve güvenliğin de sağlanması, özellikle güvenliğin her zaman birinci sırada yer alması gerektiğini söyledi.

Başbakan Wen Jiabao, bugün tren faciasının meydana geldiği Wenzhou şehrine gelerek yaralıları ziyaret etti ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Wen Jiabao, ziyaretten sonra düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakana, son kazanın Çin’in hızlı tren teknolojisi ihracatı üzerindeki etkisi de soruldu.

Wen Jiabao, son yıllarda Çin’in hızlı tren teknolojisinde büyük ilerleme kaydetmesine rağmen, bu kazanın her zaman birinci sırada güvenliği tutmak gerektiğini hatırlattığını kaydetti. Başbakan Wen, ilgili kuruluşların bu kazadan ders çıkartıp, çalışmalarını her yönden düzelteceklerine inandığını söyledi. Başbakan, bu kurumların özellikle kritik teknolojileri geliştirerek yönetimi güçlendireceklerini, böylece Çin’in hızlı tren sisteminde gerçek anlamda güvenlik sağlanacağını belirtti.

Wen Jiabao, ayrıca kazanın nedeninin şeffaf şekilde araştırılacağını ve sonucun da zamanında bildirileceğini vurguladı. Başbakan, araşatırma sonucunda herhangi bir yolsuzluk ortaya çıkması durumunda, suçluların en ağır şekilde cezalandırılacağını ifade etti.

Wenzhou şehrinde 23 Temmuz günü akşam saatlerinde iki hızlı trenin çarpışması sonucunda 39 kişi hayatını kaybetmişti.

Araştırmanın ilk sonuçlarına göre, kazaya sinyal sistemindeki tasarım hatası yol açtı. Yıldırım çarpması sonucu meydana gelen arıza nedeniyle, kırmızı yerine yeşil sinyal yandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: