Şanghay-Beijing Demiryolu Açılıyor

Şanghay-Beijing Demiryolu Açılıyor

Çin, ülkenin büyük şehirlerini ortalama 350 kilometre servis hızına sahip trenlerle birbirine bağlayarak, ekonomik entegrasyonu sıkılaştırmak ve ülke içindeki kalkınma hızı farklılıklarını azaltmayı amaçlıyor.

Çin Demiryolları Bakanlığı, bu çerçevede ülkenin büyük şehirlerini 2012′ye kadar 350 kilometre hızla seyreden süper trenlerle birbirine bağlayacak tarihi projeleri yürütüyor.

Projeler tarihi kılan, birim zaman diliminde harcanan bütçeler: Sürat trenlerinin işleyebileceği demiryolu hatlarına gelecek 3 yıl içinde 300 milyar dolara yakın yatırım planlanıyor. Yani her yıl ortalama 100 milyar dolar. Başka bir ifadeyle, Türkiye’nin 2010 bütçesinin yarısı kadar.

Bütçe rakamlarını bir kenara bırakıp, hayata geçen projelere bakacak olursak, karşımıza öncelikle 2008 Pekin Olimpiyatları öncesinde açılan 27 dakikalık Beijing-Tianjin hattı çıkıyor.

Çin’in 394 kilometre hıza çıkabilen yüksek hızlı treni de, dünyanın en uzun hızlı tren hattında geçen yıl hizmete girdi. Böylece, ülkenin ortasındaki kavşak noktası Wuhan şehri ile güneyindeki ihracat üssü Guangzhou arasındaki mesafe 10 saatten 3 saate indi.

İşin bir diğer ilginç yanı, Çin’in artık kara tren sınıfına sokup servisten kaldırmaya başlayacağı trenlerin bile 500-600 kilometre mesafeyi 5-6 saatte alıyor oluşu. Yani, pek çok gelişmekte olan ülkede halen yoğun olarak kullanılan hız. Nitekim, Wuhan ile Guangzhou arasındaki eski demiryolunda işleyen trenler, 1300 kilometreyi 10-11 saatte kat ediyordu. Yüksek hızlı trenin gelişiyle, demiryolları bakanlığı eski trenlerin önemli bir kısmını seferden kaldırdı bile.

Çin tarihinin en büyük altyapı projesi de, doğal olarak demiryolları bakanlığından çıktı.

Yapımı tamamlanmak üzere olan Şanghay-Beijing hızlı tren yolu projesi, Çin tarihinin en büyük altyapı projesi olma özelliğini taşıyor. Yaz aylarında tamamlanacak projenin inşasında tam 127 bin işçi çalışıyor.Kimi kaynaklara göre, proje çerçevesinde dolaylı olarak seferber edilen işçilerin toplam sayısı 400 bini buluyor.

‘Jinghu’ adı verilen hat tamamlandığında, toplam 50 milyon kişinin yaşadığı Şanghay ve Beijing arasındaki 1203 kilometrelik mesafe 10 saatten 4 saatte inecek. Projenin finansmanı için ayrılan 32 milyar doların yetersiz kaldığı bildirilirken, ek maliyetler ile demiryolu hattının 40 milyar dolara mal olabileceği belirtiliyor. Tarihin en pahalı projelerinden biri olan demiryolu için 224 köprü ve 16 tünel de yapılıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: