Orhan Oğuz Shanghai Film Festivalinde en iyi Film Ödülünü Kazandı

Orhan Oğuz Shanghai Film Festivalinde en iyi Film Ödülünü Kazandı

Çin’in Shanghai kendinde düzenlenen 14. Shanghai Uluslararası Film Festivali’nde, “Hayda Bre” adlı film En İyi Film ödülünü kazandı.

Dünya sinemasından 1600 film arasından seçilen ve 16 filmle yarışan Orhan Oğuz’un yönettiği “Hayda Bre” filmi, festivalde birincilik ödülünün yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu ödülünü de kazandı.

Yönetmen Orhan Oğuz, dün basına yaptığı açıklamada, Türk filminin burada güçlü olduğunu hissettiklerini ve böyle bir ödülü Türkiye adına almaktan duyduğu gurur ve memnuniyetini ifade etti.

Oğuz, “Hayda Bre”yi birinci yapan en büyük nedenin duygusallığı öne çıkarması olduğunu söyleyerek, “Filmin değişik hikayesi ve duygu yüklü olması bize bu ödülü kazandırdı” şeklinde konuştu.

Filmin başrol oyuncularından olan ve filmde Makedonyalı bir Türk pehlivanı Şaban Aga’yı canlandıran Şevket Emrullah’ın sağlık sorunu nedeniyle ödülünü kendisinin alamadığını belirten Oğuz, bu ödülün Emrullah’a iyi geleceğini kaydetti.

Oğuz, kazandıkları “Altın Kadeh”i Shanghai’dan Türk halkının şerefine kaldırdığını söyleyerek, Çinlilerin ilk günden beri filme büyük ilgi gösterdiğini ve sezgilerinin kendilerini yanıltmadığını ifade etti.

Törene katılan Türkiye’nin Shanghai Başkonsolosu Deniz Eke de film ekibini tebrik ederek, Çinli sinema sevenlerininden olumlu tepkiler topladığını ve Türk-Çin sinemaları arasında daha fazla ortak projeler görmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Deniz Eke, dünyaca ünlü Shanghai Uluslararası Film Festivali’nde gelecek yıl daha fazla Türk filmi ve oyuncusunu misafir etmekten memnun olacaklarını ifade etti.

Törene yönetmen Orhan Oğuz’un yanı sıra başrol oyuncularından Nilüfer Açıkalın ve filmin yapımcısı Yasemin Küçükçavdar da katıldı.

Orhan Oğuz’un kendi hayatından esinlenerek hazırladığı filmde, Makedonya’da bir kasabada, sade bir yaşantı süren eski bir Türk pehlivanın, İstanbul’a gittikten sonra taşra ve kent yaşamı arasında yaşadıkları anlatılıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: