Japonya Çin Hükümeti ve Halkına Teşekkür Etti

Japonya Çin Hükümeti ve Halkına Teşekkür Etti

Japonya Dışişleri Bakanı Takeaki Matsumoto, Japonya’nın Çin liderleri ve halkına ülkesine sağladığı yardımlardan ötürü teşekkür etti. Japon Bakan, bu vesileyle iki ülke arasındaki karşılıklı yarara dayalı stratejik ilişkilerin içeriğinin daha da zenginleşmesini beklediğini belirtti.

Takeaki Matsumoto 18 Mart’ta verdiği demeçte, ülkesindeki depremin hemen ardından Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ve Başbakanı Wen Jiabao başta olmak üzere Çin liderleri ve halkının Japonya’ya geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu hatırlattı. Matsumoto, Çin’in afet bölgesine uluslararası arama-kurtarma ekibi göndermenin yanı sıra çok miktarda yardım malzemesi gönderdiğini ve bağış yaptığını da sözlerine ekledi. Çin Uluslararası arama-kurtarma ekibinin tsunamiden en çok etkilenen İwate Ken şehrine bağlı Oofunato ilçesinde arama-kurtarma çalışmaları yürüttüğünü hatırlatan Dışişleri Bakanı, bunun için Çin’e teşekkür etti.

Takeaki Matsumoto, Japonya-Çin ilişkilerinin iki ülke ve bölge, hatta uluslararası toplum için son derece önemli olduğunu dile getirdi. Japonya Dışişleri Bakanı, Japonya’nın iki ülke arasında uzun vadeli, karşılıklı yarara dayalı stratejik ilişkileri zenginleştirmeye, el ele vererek Asya-Pasifik bölgesinde barış ve refahı korumaya ve ekonomik işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: