Hu Jintao Rusya, Ukrayna ve Kazakistan Ziyaretlerine Başladı

Hu Jintao Rusya, Ukrayna ve Kazakistan Ziyaretlerine Başladı

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaretler için Beijing’den bugün ayrıldı. Hu Jintao ziyaretleri sırasında Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Astana Zirvesi’ne ve St. Peterburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na da iştirak edecek.

Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Cheng Guoping, bir süre önce yaptığı açıklamada, Hu Jintao’nun ziyaretlerinin Çin-Rusya İyi Komşuluk ve İşbirliği Antlaşması”nın imzalanışı ile SİÖ’nün kuruluşunun 10. yıldönümüne denk geldiğini hatırlatarak, gezinin Çin-Kazakistan ve Çin-Ukrayna ilişkilerinin devamlı olarak geliştiği bir zamanda gerçekleşeceğine dikkat çekti.

Cheng, Hu Jintao’nun ziyaretleri sayesinde, bu üç ülkeyle ikili ilişkilerin düzeylerinin arttırılmasının ve SİÖ’nün gelişme temposunun hızlandırılmasının beklendiğini kaydetti. Cheng ayrıca, Hu Jintao’nun ziyaretleri sırasında Çin ile Rusya, Kazakistan ve Ukrayna arasındaki siyasi ilişkilerin sonuçlarını kayda geçiren belgeler ile ekonomi, ticaret ve finans alanlarını kapsayan çeşitli anlaşmalarının imzalanacağını da açıklandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: