Dünya Ülkelerinden Çin’e 90.Kuruluş Yıldönümü Mesajları

Dünya Ülkelerinden Çin’e 90.Kuruluş Yıldönümü Mesajları

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 90. yıldönümü ile ilgili olarak çeşitli ülkelerin liderleri ve siyasi partileri kutlama mesajları göndermeye devam ediyor.

Pakistan Halk Partisi Eşbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari gönderdiği mesajda, Çin’in kaydettiği başarıların Pakistan için teşvik edici ve gurur verici özellikte olduğunu belirtti. Ülkesinin Çin’i ezelden beri hem bölgede hem de dünyada barış ve istikrarın korunmasında olumlu rol oynayan bir güç olarak gördüğünün altını çizen Asıf Ali Zerdari, Pakistan’ın Çin’le karşılıklı çıkara dayalı ortaklıklarının ilerletilmesi için çaba harcamayı sürdüreceğini söyledi.

Tayland Demokrat Partisi Başkanı ve Başbakanı Abhisit Vejjajiva, mesajında Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve Çin halkının daha büyük ilerleme göstererek, daha müreffeh olması dileğinde bulundu. Abhisit Vejjajiva ayrıca, iki ülke ve halklar arasındaki dostluk ve işbirliğinin derinleştirilmesi arzusunu dile getirdi.

Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov tarafından gönderilen tebrik mesajında, Çin’in ÇKP öncülüğünde, sosyal ve ekonomik gelişmede, yoksullukla mücadelede, teknoloji ihracında ve halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesinde gözle görülür başarılar elde ettiği ifade edildi. Mesajda ek olarak, ÇKP’nin Çin’deki mevcut koşulları değerlendirerek modernleşme sürecinde kazandığı tecrübelerin, Ukrayna için de son derece faydalı olacağı da vurgulandı.

Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı André Flahaut mesajında, ÇKP’nin Çin halkına önderlik ederek birçok alanda yüksek başarılar kaydettiğine ve Çin’i uluslararası toplumda önemli bir ülke konumuna ulaştığına işaret etti. André Flahaut, ayrıca Belçika-Çin ikili ilişkilerinin düzeyinin yükseltilmesi dileğinde bulundu.

Gönderdiği mesajda, Çin’deki yükselme ve refah düzeyinin ÇKP’nin liderliğinin bir sonucu olduğuna işaret eden Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Çin’in dünya barışı ve güvenliğinin korunmasında önemli bir güç haline geldiğini belirtti.

Kenya Turuncu Demokratik Hareketi Partisi Başkanı ve Kenya Başbakanı Raila Odinga, mesajında ÇKP’nin geçmişte kalan 90 yıl içinde, ülkesinin gelişmesi ve ulusal dayanışmasını sağlaması için vargücüyle çalıştığına, bu yüzden de Çin halkının desteğini aldığına dikkat çekti. Raila Odinga, partisinin ÇKP ile işbirliğini desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Kırgızistan, Ermenistan, Moğolistan, Endonezya, Fas, Moldova, Irak, Kore Cumhuriyeti, Fransa, Sri Lanka, Nepal, İsrail, Gabon ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerin liderleri ve siyasi partileri de ÇKP’nin 90. kuruluş yıldönümü nedeniyle kutlama mesajları gönderdiler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: