“Dünya Sosyalizmi” başlıklı sarı kitap yayınlandı

“Dünya Sosyalizmi” başlıklı sarı kitap yayınlandı

“Dünya Sosyalizmi” başlıklı sarı kitap Çin Sosyal Bilimler Akademisi tarafından bugün (1 Mart) yayınlandı. Kitapta, yabancı ülkelerin Çin’in iç işlerine karışmamaları, kendi gelişme modellerini yabancı ülkelere kabul ettirmeye çalışmamaları ve kendi değerlerini başkalarına dayatmamaları gerektiği belirtildi. Kitapta Çin’in, başkalarıyla aynı zekâya sahip olan dünya halklarının kendilerine uygun gelişme yollarını bulabileceği inancında olduğu dile getirildi.

Sarı kitapta, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana geçen 60 yıl içinde, ülke ekonomisinin büyüklüğünün 2010 yılında Japonya’yı geride bırakarak dünyada ikinci sırada yer aldığı, böylece toplam ulusal gücünün, uluslararası konumunun ve etkili gücünün eşi görülmemiş ölçüde arttığı ve bütün bunların “Çin modeli” sayesinde mümkün olduğu vurgulandı.

Belirli avantajlara sahip olan Çin modelinin uluslararası toplumda pek çok siyasetçi ve bilim adamından kabul gördüğüne işaret edilen kitapta, modelin yine de dünya ülkelerinde yaygın olarak uygulanmasının doğru olmayacağı görüşü ifade edildi. Kitapta, Çin’in güçlendikten sonra da hiçbir zaman “hegemonyacılık” peşinde koşmayacağı taahhüdüne yer verildi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: