Çin’den AIDS Önleme Çağrısı

Çin’den AIDS Önleme Çağrısı

65. BM Genel Kurulu AIDS Sorunu Toplantısı’na katılan Çin heyeti başkanı ve Sağlık Bakan Yardımcısı Yin Li, tüm ülkeleri, sosyal örgütleri ve bireysel katılımcıları aktif olarak harekete geçerek, birlik ve işbirliğini pekiştirmeye, önleyici çalışma sorumluluk bilincini  belirlemeye ve AIDS’le mücadele sistemini ortaklaşa oluşturmaya çağırdı.

Yin Li, dün yaptığı açıklamada, sorumluluklarını yerine getiren gelişmekte olan bir ülke olarak Çin’de, hükümetin daha önce verdiği taahhütleri aktif olarak yerine getirmekle birlikte, Birkaç yıllık çabalarla AIDS salgının hızlı şekilde yayılma eğilimini önlediğini ve ölüm oranını gözle görülür ölçüde düşürdüğünü, HIV virüsüne yakalanların ve AIDS hastalarının yaşam kalitesinde gözle görülür iyileşme sağladığını söyledi.

HIV virüsüne karşı gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerin ortak sorumluluk üstlendiğine önemle dikkat çeken ve vurgulayan Yin Li, ayrıca gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere özverili ve önkoşulsuz olarak madii ve teknik destek sağlamalarının gerekliliğini ifade etti. Yin Li, gelişmekte olan ülkelerde AIDS’in yayılmasının kontrol altına alınmasının, ekonomik gelişmeyle aynı önem derecesinde  sayılması gerektiğini vurguladı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: