Çin ve ASEAN Arasında İşbirliği

Çin ve ASEAN Arasında İşbirliği

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile ASEAN’ın dönem başkanlığını yürüten Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegava görüştü.

Görüşme, ASEAN Forumu kapsamında Endonezya’nın Bali Adası’nda yapılan dışişleri bakanları toplantısında gerçekleşti. İki bakan, Çin ile ASEAN ülkeleri arasında Güney Çin Denizi konusundaki somut işbirliği sürecinin hızlandırılması konusunda anlaştı.

Taraflar, Çin ile ASEAN ülkeleri arasında imzalanan “Güney Çin Denizi’nde Tarafların Eylem Planı” çerçevesinde yapılacak çalışma yönergesi üstünde varılan anlaşmanın olumlu bir adım olduğu kanısında birleşti. İki lider, bundan sonra Güney Çin Denizi konusunda somut işbirliği sürecinin hızlandırılması gerektiğini kaydetti. Yang Jiechi, Marty Natalegava’nin ASEAN’ın dönem başkanlığını yürüten ülkenin dışişleri bakanı olarak oynadığı rolü takdirle değerlendirdi.

Yang ayrıca ASEAN Genel Sekreteri Surin Pitsuvan ile de bir görüşme yaptı. Çin ile ASEAN ülkeleri arasında ilgili yönergenin onaylanmasını olumlu karşılayan Yang, bunun iki taraf arasında karşılıklı güveni pekiştireceğini belirtti. Yang, taraflar arasındaki somut işbirliğinin en kısa sürede başlamasını istedi ve ASEAN’dan Çin’in işbirliği talebini olumlu karşılamasını beklediklerine dikkat çekti.

Çin ile ASEAN ülkelerinin üst düzey temsilcileri arasında “Güney Çin Denizi’nde Tarafların Eylem Planı”nın uygulanması konusunda 20 Temmuz’da Bali Adası’nda bir toplantı yapılmıştı. Toplantıda Planın imzalanmasından sonra yapılacak çalışmalar için bir yönerge belgesi imzalanmış ve birçok önemli konuda fikirbirliği sağlanmıştı. Bütün bunların bir araya gelmesiyle, Güney Çin Denizi konusunda somut işbirliği yapılması için elverişli bir ortam sağlanmış oldu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: