Çin, Sudan’daki Barış Sürecini Destekliyor

Çin, Sudan’daki Barış Sürecini Destekliyor

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Çin’in Sudan vatandaşlarının iradesine ve seçimine geçmişten beridir saygı gösterdiğini ve ülkenin kuzey ile güney kesimleri arasındaki barış sürecini tam olarak desteklediğini açıkladı.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmed El Beşir’le Beijing’de bugün görüşmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Sudan’ın kuzey ve güney kesimlerinin, Sudan devletinin ve halkının menfaatlerinden yola çıkarak hareket etmelerini istedi.

Sudan’daki tarafların, barışçı yollarda ve milli uzlaşmada ısrar etmeleri ve sorunlarını, kapsamlı bir barış anlaşması ile karşılıklı anlayış ilkesi temelinde, diyalog ve danışma yollarını izleyerek çözmeleri gerektiğini belirten Hu Jintao, böylelikle iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinin, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin ve ortak gelişmenin de sağlanacağını söyledi.

Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, ülkenin kuzey ve güney kesimlerindeki barış ve istikrarın korunmasını istediklerine işaret ederken, Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından, uluslararası ilişkilerde yeni bir model yaratmaya ve ortak çıkarları korumaya hazır olduklarını belirtti.

Sudan’ın Darfur sorununu müzakere yoluyla çözmekten yana olduğuna dikkat çeken El Beşir, Çin’in bu problemin çözümü için üstlendiği yapıcı rolü pozitif karşıladıklarını ifade etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: