Çin, Milyonlarca Cep Telefonunu Geri Dönüşüme Yolluyor

Çin, Milyonlarca Cep Telefonunu Geri Dönüşüme Yolluyor

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, cep telefonu kullanımında da zirvede. Milyonlarca cep telefonu, Finlandiyalı üretici Nokia’nın Green Box isimli kampanyası doğrultusunda geri dönüştürülüyor.

Çin, cep telefonumu kullanımında, açık ara dünyanın en önde giden ülkesi. Ülkede, 890 milyon cep telefonu sahibi mevcut. Bunların da yüzde 30’u Nokia telefon sahipleri oluşturuyor. Nokia’nın verdiği bilgilere göre standart bir Çinli, 15 ayda bir cep telefonunu değiştirmekte. Peki milyonlarca telefon çöpe mi gidiyor? Bir kısmı maalesef evet. Eski telefonların yalnızca yüzde 1’i geri dönüşüm işlemlerine dahil oluyor. Bu da inanılmaz bir çevre kirliliği ve savrukluğa işaret etmekte. Neyse ki, Nokia’nın düzenlendiği sosyal proje doğrultusunda işler değişme yolunda. Nokia, Çin’de adeta bir geri dönüşüm şehri inşa etmiş.

İnanılmaz bir Çevre Harekatı
Çin’in 300′den fazla şehrinde, 700’den fazla Nokia servis noktasından elde edilen çöpe atılmış telefonlar, ucuz işçişiğin de nimetleriyle en ince parçalarına kadar ayıklanıyor.

Cep Telefonları Nasıl Geri Dönüştürülüyor?
Bu süreç bir kaç adımdan oluşuyor. İlk işlem doğal olarak telefonların servis noktalarından toplanmasını oluşturuyor. İkinci ve en kritik adım ise telefonların plastik parçalarının ve ekranlarının, hatta tuş takımlarının ayrıştırılması. Daha sonra ortaya çıkan pertinaksa basılı devreler ve devrelerin bu parçalar çoğunluğunu ev kadınlrı ya da öğrenci kızların oluşturduğu topluluklar tarafından evlerde ya da ufak atölyelerde en küçük parçalarına kadar ayrılıp tekrar kullanım için piyasaya sürülüyorlar.

Ayrıştırılan, düzenlenen ve yeniden kullanıma hazırlanan parçalar, yeniden dönüşüme uygun bir biçimde hazırlanıyor ve cep telefon cihazlarındaki yeni parçalar olmak üzere geliştiriliyor. Çevreye asgari zarar veriliyor ve anlamsız kaynak israflarına gerek kalmıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: