Çin, İnekten İnsan Sütü Elde Etti

Çin, İnekten İnsan Sütü Elde Etti

Çin’deki bilim adamlarının, genetiği değiştirilmiş inekten insan sütü elde ettikleri iddia edildi. İnsan genlerinin verildiği yaklaşık 300 inekten elde edilen sütün, insan sütüne alternatif olduğu açıklandı. Sütün, bebeklerde anne sütünün yerine tercih edilmesi sebebiyle eleştirilen inek sütünün yerine geçebileceği kaydedildi. Ancak bilim adamları sütün, daha fazla fayda sağlaması için üzerindeki çalışmaların devam ettiklerini belirttiler.

Çin Ziraat Üniversitesi’ndeki State Key Laboratories’in yöneticisi olan Profesör Ning Li, “Süt, sıradan bir süt ineğinin verdiği süt kadar güvenli. Normal sütten biraz daha sert. Önümüzdeki 10 yıl içinde insanlar süpermarketlerden bu ürünleri daha fazla almaya başlayacak” diye konuştu. Profesör Li şöyle konuştu: “Yaptığımız araştırma ineklerin insanlaşabileceğini gösteriyor. Genetik yapısı değiştirilmiş ineklerin verdiği sütün besin değerinin en az insan sütü kadar olduğunu söyleyebilirim.”

Araştırmacılar, klonlama teknolojisiyle insan genlerinin, süt ineğinin DNA’sına eklenmesinden önce, genetiği değiştirilmiş embriyoların ‘taşıyıcı’ ineklere nakledildiğini açıkladı. Lizozim adı verilen insan proteini içeren süt veren inek ürettiklerini de kaydeden araştırmacılar, bunun da bebeklerin hayatlarının ilk dönemlerinde bakteriyel enfeksiyondan korunmasında hayati öneme sahip olacağını iddia etti. Bilim adamları ineklerin, insan sütünde bulunan ve lactoferrin adı verilen proteine sahip süt verdiklerini açıklayarak, bunun da bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtti. Genetiğiyle değiştirilmiş gıdalar Avrupa’ya göre Çin’de daha az kontrol ediliyor. Çinli bilim adamlarının yaptığı çalışmanın, genetiği değiştirilmiş gıdalarla ilgili eleştirileri ateşlemesi bekleniyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: