Çin, IMF Başkanlığına Aday

Çin, IMF Başkanlığına Aday

2010 yılındaki 3 trilyon dolarlık ticaret büyüklüğü ile dünya ticaretin önde gelen aktörlerinden biri olan Çin, şimdi ise bu etkinliğini uluslararası finans sisteminde hissettirmeye çalışıyor. 6 trilyon doları aşan milli geliriyle dünyanın ABD’den sonra ikinci büyük ekonomisinde olan Çin, Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanının taciz suçlamasıyla boşalttığı başkanlık koltuğu için aday hazırlıklarına başladı.

Yerel medya organlarındaki haberlere göre, Pekin yönetimi, hali hazırda IMF Başkanı’nın özel danışmanı olan Zhu Min (Cu Min) ile Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan’ın (Cou Şiaoçuan) adaylığını gündeme getirerek, alt yapı çalışmalarını hızlandırmış oldu. Çin’in olası bir IMF başkanlığı, son dönemde yoğun bir tartışmaya konu olan para birimi yuan (RMB)’nin geleceği açısından da büyük önem taşıyacağı bildiriliyor.

Çinli yetkililer, küresel ticari ve ekonomik dengeleri düzenleyen kuruluşların başında gelen IMF’nin yeni dönem başkanlığının, yükselen ve gelişen ekonomiler tarafından bizzat yürütülmesinin, küresel dengeler açısından önemini vurguluyor.

IMF’nin yeni başkanlığı için Fransız Maliye Bakanı Christine Lagarde, Avrupa Fonu Başkanı Klaus Regling, Almanya eski Maliye Bakanı Peer Steinbrueck, Alman Merkez Bankası eski Başkanı Axel Weber, Türkiye’den Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomiden Sorumlu eski Devlet Bakanı Kemal Derviş’in yanı sıra Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve Meksika’dan önde gelen üst düzey isimler konuşuluyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: