Çin Güvenli Nükleer Enerji Kullanımını Arttıracak

Çin Güvenli Nükleer Enerji Kullanımını Arttıracak

Çin’in 12. Beş Yıllık Plan döneminde, güvenlik gereklerini yerine getirirek nükleer enerji kullanımını düzenli ve rasyonel bir şekilde arttıracağı bildirildi.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Planlama Müdür Yardımcısı Tian Jinchen, bugün (17 Mart) Beijing’de yaptığı açıklamada, Çin’in enerji yapısını düzeltmek ve çevre baskısını gidermek için, güvenlik gereklerini yerine getirerek nükleer enerji kullanımını arttırmayı seçtiğini belirtti. Çin’de enerji ihtiyacının yüzde 70’inin fosil yakıtlardan karşılandığını ve ülkenin kömür yetersizliğiyle karşı karşıya bulunduğunu anlatan Tian Jinchen, 2020 yılında karbondioksit boşaltımında birim Gayri Safi Yurtiçi Hasıla oranının, 2005 yılına göre yüzde 40 civarında indirilmesinin hedeflendiğine işaret etti. Tian, 12. Beş Yıllık Kalkınma Planı uyarınca, Çin’in gelecekte hidroelektrik, nükleer, rüzgâr ve güneş enerjilerini kapsayan temiz enerji sektörünü geliştireceğini açıkladı.

Çin Devlet Konseyi’nin dün akşam yapılan toplantısında, Çin’deki nükleer tesislerde kapsamlı bir güvenlik denetiminin hemen başlatılması ve inşa edilmekte olan nükleer santrallerin durumunun değerlendirilerek güvenlik düzenlemelerinin yapılması kararlaştırıldı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: