Çin, Güney Afrika Cumhuriyeti ile İlişkileri Güçlendiriyor

Çin, Güney Afrika Cumhuriyeti ile İlişkileri Güçlendiriyor

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde resmi ziyaretlerini devam ettiren Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ile Cape Town’da 25 Mayıs’ta görüştü.

Başkan Wu Bangguo görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesi için önemli üç öneri sundu. Wu, üst düzey temas ve ziyaretlerin sürdürülmesiyle karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilmesi talebinde bulundu. Wu Bangguo, enerji, üretim ve altyapı hizmetleri gibi alanlarda işbirliğini genişleterek, ticari ve ekonomik alandaki kalitenin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Wu, iki ülkenin uluslararası konularda işbirliğini arttırarak, gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını sağlamak için ortak çaba harcamaları çağrısında bulundu.

Wu Bangguo görüşmede ayrıca, Çin ile Afrika ülkeri arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni bir seviyeye taşınması için ortak çaba harcamaya hazır olduklarını da vurguladı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zuma bu ikili görüşmede, Çin’le iki taraflı ve çok taraflı işbirliğini pekiştirerek, ikili ilişkilerin kapsamını genişletmeye hazır olduklarını belirtti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: