Çin Enerjide Şist Gazına Geçmeye Hazırlanıyor

Çin Enerjide Şist Gazına Geçmeye Hazırlanıyor

Çin, giderek artan enerji ihtiyacını karşılamak için Afrika’dan Güney Amerika’ya kadar pek çok yerde enerji yatırımı yaptıktan sonra, kendi topraklarının altında bekleyen ve belki de ülke yöneticilerinin hayal bile edemeyecekleri kadar büyük olan bir kaynağı kullanmaya hazırlanıyor.

Çin yönetimi bir yıl önce dikkatlerini, ABD’de şist kayacı (Shale) denilen formasyonların altında var olan sıkışmış gaz rezervlerinin çıkartılmasını sağlayan teknolojik devrime çevirdi.

Bir zamanlar aşırı masraflı olduğu için gaz elde etmede kullanılamayacağı düşünülen şist gazı (kaya gazı) üretimi, ABD’nin ithal doğalgaza olan bağımlılığını kırmasını sağlayan etken oldu. ABD daha birkaç yıl öncesine kadar ihtiyacı olan büyük miktarlarda sıvılaştırılmış doğalgazı (LNG) hangi ülkelerden ithal edebileceğini hesaplarken, şimdi iç tüketimine 30 yıl yetecek kadar büyük olan kaya gazı rezervleri sayesinde, daha önce tasarladığı ithal LNG tesislerini bundan sonra ihracat terminallerine dönüştürüyor. Çin de, aynı mucizeyi yakalamak istiyor.

Çin Toprak ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının, Stratejik Petrol ve Doğalgaz Araştırma Merkezi başkanı Zhang Dawei, “Amerika’nın şist gazı üretimi Çin’in toplam doğalgaz üretiminden fazla. Bu bize güven veriyor” dedi.

Çin’in duyduğu güven, ülkede bulunduğu tahmin edilen kaya gazı rezervlerinin dünyanın en büyük rezervi olduğunu gösteren yeni bir raporla daha da desteklenmiş oldu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: