Çin en az Gelişmiş Ülkelere Açılmaya Hazır

Çin en az Gelişmiş Ülkelere Açılmaya Hazır

Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ndeki temsilcisi Yi Xiaozhun, en az gelişmiş ülkelerdeki yoksulluğun en düşük seviyeye düşürmek amacıyla, bu ülkelerin Çin’e ihraç ettikleri ürünlerin yüzde 95’ine vergi muafiyeti tanınacağını ve kota uygulanmayacağını belirtti.

Cenevre’de dün düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü Ticaret Toplantısı’nda bir konuşma yapan Yi Xiaozhun, Çin’in 150 milyonluk yoksul nüfusa sahip olmasına rağmen, en az gelişmiş ülkelere yoksulluklarını azaltmaları için öteden beri yardım ettiğine dikkat çekti.

Yi, Dünya Ticaret Örgütü’nün Hong Kong’da 2005 yılında yapılan Bakanlar Toplantısı’nda varılan anlaşma uyarınca, Çin piyasasının en az gelişmiş ülkelerin ürünlerine açıldığını hatırlattı. Çin’in, 2008 yılından itibaren en az gelişmiş ülkelerin ihracatında en üst sıradaki ülke haline geldiğini belirten Yi, Çin’e yapılan ihracatın bu ülkelerin toplam ihracat hacminin yüzde 23’ünü oluşturduğunu ifade etti. Yi Xiaozhun, 2000-2009 yılları arasında, Çin’in en az gelişmiş ülkelerden yaptığı ithalatında da yıllık ortalama yüzde 24’lük bir artış görüldüğünü kaydetti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: