Çin’de Türk Filmleri Haftası

Çin’de Türk Filmleri Haftası

Türkiye ve Çin  arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 40. yıldönümü nedeni ile Çin Devlet Radyo, Sinema ve Televizyon Genel Müdürlüğü Sinema Bürosu ile Türkiye Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından ortak düzenlenen Türk Filmleri Haftası Beijing’de bugün (20 Mayıs) başladı.

Türk Filmleri Haftası’nın açılışına katılan Çin Devlet Radyo, Sinema ve Televizyon Genel Müdürlüğü Sinema Bürosu Müdür Yardımcısı La Peikang ve Türkiye’nin Beijing Büyük Elçisi Murat Salim Esenli birlikte Veda adlı filmi izlediler.

La Peikang, açılışta yaptığı basın açıklamasında, ezelden beridir Türkiye’yle olan kültürel temaslara büyük önem veren Çin’in, bu tür etkinliklere daima destek verdiğini belirtti.

Büyük elçi Esenli, bu tür kültürel faaliyetlerle Türkiye ve Çin arasındaki dostluğun sürekli pekiştirilmesini ve iki ülke halkları arasındaki anlayışın sürekli olarak derinleştirilmesini beklediklerini belirtti.

Türk Filmleri Haftası Beijing’de 21-27 Mayıs günleri arasında, Shanghai’da ise Haziran ayının ilk yarısında yapılacak. Film haftasında Veda, Kozmos, Av Mevsimi, Romantik Komedi, Bal ve New York’ta Beş Minare olmak üzere, Çince altyazılı olarak 6 adet sinema filmi gösterime sunulacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: