Çin-Avrupa Stratejik Diyaloğu Macaristan’da Yapılacak

Çin-Avrupa Stratejik Diyaloğu Macaristan’da Yapılacak

II. Çin-Avrupa Stratejik Diyaloğu’nun ay ortasında Macaristan’da yapılak.

Çin Devlet Müşaviri Dai Bingguo’nun diyaloğa katılacağı ve Macaristan’a resmi bir ziyaret yapacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu, 5 Mayıs günü Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, diyalog toplantısı sırasında, iki ülkenin uluslararası durum çerçevesinde, Çin’in gelişme yolu ve Çin-Avrupa ilişkileri gibi konular üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını açıkladı. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’ün Çin’i ziyaret edeceğini bildiren Sözcü, Çin’in Avrupa ile ortak çaba harcayıp diyaloğun verimli olmasını sağlamaya ve Çin-Avrupa ilişkilerini sürekli olarak geliştirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Jiang Yu, Avrupa Birliği’yle olan ilişkilere geçmişten beri büyük önem veren Çin’in, Avrupa’yı önemli bir işbirliği ortağı olarak gördüğünü ifade etti.

Avrupa’daki bütünleşme sürecini destekleyen Çin’in, Avrupa Birliği’nin uluslararası arenada daha etkili rol oynamasını beklediğini dile getiren Yu, Çin’in hedefinin Avrupa’yla eşit ortaklık ilişkileri geliştirmek ve kapsamlı işbirliğini karşılıklı saygı, yarar ve eşitlik temelinde ilerletmek olduğunu söyledi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: