İlk kez düzenlenen Çin-Avrasya Fuarı açıldı

İlk kez düzenlenen Çin-Avrasya Fuarı açıldı

Çin’de ilk kez düzenlenen Çin-Avrasya Fuarı, ülkenin kuzeybatısında yer alan Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yapılan törenle 1 Eylül 2011 tarihinde kapılarını açtı.

Çin medyasında yer alan haberde, Şincan Uluslararası Sergi Merkezi’nde organize edilen fuarın açılışının, törene katılan Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang tarafından yapıldığı bildirildi. Li Keqiang fuar kapsamında düzenlenen “Çin-Avrasya Ekonomik Gelişme ve İşbirliği Forumu”nda bir konuşma yaptı. Li, Avrasya’daki işbirliğinin ilerletilmesi için ticaret ve yatırım alanındaki somut işbirliğinin yoğunlaşması, altyapı tesisleri inşasının hızlanması, sektörler ve şirketler arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin yeni bir düzeye çıkarılması önerilerinde bulundu.

Çin Ticaret Bakanı Chen Deming açılışta yaptığı konuşmada, Avrupa ve sınır bölgelerine açılma adımlarının hızlanmasının, Çin’in bölgeler arasında uyumlu gelişme sağlayarak ilerlemesi ve Avrasya ülkeleri arasındaki karşılıklı işbirliğinin derinleşmesi bakımından önemli bir başlangıç olduğunu belirtti. Avrupa konusunda Çin’in dışa açılan köprüsü olan Şincan’ın büyük bir gelişme potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Bakan Chen, Çin-Avrasya Fuarı’nın, Urumçi Fuarı temelinde, Şincan bölgesinde dışa açılma, kalkınma ve atılım niteliğinde gelişmeler sağlanması için yeni bir sayfa açacağına inandıklarını belirtti.

Çin Komünist Partisi’nin Şincan Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Sekreteri Zhang Chunxian, birinci Çin-Avrasya Fuarı’nın başarıyla açılmasının, Şincan bölgesinin önemli bir köprü rol oynamasına olanak sağladığını, komşu ülkeler ve bölgelerle küresel ve bölgesel ekonomik bütünleşmenin getirdiği fırsatları paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Fuarın açılışında, aralarında Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şefifov, Kazakistan Başbakan Yardımcısı. Aset İsekeşev’in de bulunduğu önemli yabancı konuklar da hazır bulundu.

Çin Avrasya Fuarı’nın, Çin Ticaret Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu 27 hükümet kuruluşu ve Sincan Bölge İdaresi’yle birlikte Sincan Üretim ve Yapılanma Ordusu tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Fuar kapsamında ticaret ve yatırım etkinliklerinin yanı sıra, devlet ve hükümet temsilcilerinin katılacağı bazı etkinlikler düzenleneceği kaydedildi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: