Çin-ABD Ekonomik Diyaloğu Verimli Tamamlandı

Çin-ABD Ekonomik Diyaloğu Verimli Tamamlandı

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan, Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogu 3. Turu’nun verimli bir şekilde sona erdiğini ve yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatına getirilen kota ve sınırlamalar konusunda ABD’nin Çin’e “Hafifletme” sözü verdiğini açıkladı.

Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogu 3. Turu Washington’da dün (10 Mayıs) sona erdi. Başbakan Yardımcısı Wang, toplantının bitmesi sonunda düzenlenen basın açıklamasında, iki gün süren diyalogda iki ülkenin karşılıklı yarara dayalı birçok konuda anlaştıklarını söyledi. ABD tarafından Çin’e yüksek teknoloji ürünleri ihracatında koyulan sınırlamaların hafifletileceğini söyleyen Wang Qishan, ayrıca ABD’nin, Çin-ABD Ticaret Konseyi aracılığıyla Çin’in piyasa ekonomisi statüsünü kısa bir zamanda tanıma taahhüdünde bulunduğunu da ifade etti.

Qishan, “Çin ve ABD Ekonomilerinin Güçlü, Sürdürülebilir ve Dengeli Büyümesinin Hızlandırılması ile Ekonomik İşbirliğinin Güçlendirilmesi Çerçeve Anlaşması” imzalandığını belirtti.

Ayrıca, Çin ile ABD arasında demiryolu ve elektrik şebekesi gibi altyapı tesisleri kurulması ile temiz enerji, yeşil ekonomi ve bilimsel yenilikler gibi alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi, iki ülkenin yönetimleri ve işletmeleri arasındaki temasların yoğunlaştırılması üzerinde fikirbirliği de sağlanmış oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, son diyalog toplantılarında alınan sonuçları olumlu karşıladıklarını ve iki ülke arasındaki karşılıklı güvenin sağlandığını dile getirdi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: