BRICS Liderler Toplantısı Fikir Birliğiyle Sona Erdi

BRICS Liderler Toplantısı Fikir Birliğiyle Sona Erdi

BRICS ülkelerinin liderleri arasındaki 3. görüşme Çin’in Hainan eyaletinin Sanya kentinde bugün (14 Nisan) yapıldı. Görüşme, Sanya Bildirgesi’nin yayınlanmasıyla sona erdi.

Beş BRICS ülkesinin liderleri görüşmeden sonra hep birlikte basının karşısına çıktı. Görüşmeye başkanlık eden Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, birçok konuda mutabakata varıldığını söyledi. Uluslararası temas ve işbirliğinin güçlendirilmesi ve küresel boyutta reformların yapılması gerektiğine dikkat çeken Hu Jintao, gelişmekte olan ülkelerin söz hakkı ve temsil gücünün artırılmasının, dünyada kalıcı barış ve ortak refahın gerçekleştirilmesine büyük katkısı olacağını ifade etti.

Hu Jintao, BRICS ülkelerinin, dünya ekonomisinin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümesi için çalışmaya devam edeceklerini, uluslararası ekonomi ve reform alanında diyalog, eşgüdüm ve işbirliğini pekiştireceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Sanya Bildirgesi’nde, üzerinde uzlaşma sağlanan konuların ve gelecekle ilgili planların yer aldığını açıkladı.

BRICS ülkelerinin herhangi bir ülkeyi hedef almadığını söyleyen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, üyeler arasında eşgüdüm sağlamak ve G-20 çerçevesinde diyalog kurmak suretiyle, dünyada ortak refahın gerçekleştirilmesine katkı yapmak istediklerini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, uluslararası finans sistemiyle ilgili olarak yapılacak reformlar konusunda fikir birliği sağladıklarını ve uluslararası bir sorun olan Libya’daki krizin, siyasi ve diplomatik yollardan çözülmünü savunduklarını söyledi.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, uluslararası para sistemiyle ilgili olarak yapılacak reformlar konusunda, BRICS ülkelerinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde eşgüdüm içinde olacaklarını belirtti.

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, BRICS ülkelerinin uluslararası finans sistemindeki reformları, ortaklaşa yürütmeleri gerektiğini savundu.

Öte yandan, BRICS ülkelerinin liderleri arasındaki dördüncü görüşmenin, Hindistan’da 2012 yılında yapılacağı bildirildi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: