Bakan Babacan Çin’de

Bakan Babacan Çin’de

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 çerçevesinde düzenlenecek bir seminere katılmak Çin’e geldi. Bugün Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli seferiyle Pekin’e gelen Bakan Babacan, akşam saatlerinde toplantının yapılacağı Nanjing şehrine geçecek ve 31 Mart’ta açılışı yapılacak seminere katılacak.
Global para sisteminin yeniden şekillendirilme fikrinin gelişiminin ele alınacağı seminerin açılışını G-20’nin dönem başkanlığını yürüten Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yapacak. Sarkozy, Çin’in ardından, 11 Mart’ta deprem ve tsunami felaketine maruz kalan Japonya’ya geçecek ve burada birlik ve beraberlik mesajı verecek.
Babacan Nanjing’deki temaslarının ardından Pekin’e geri gelecek ve Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Murat Esenli tarafından onuruna verilecek ve Pekin’de yaşayan Türklerin de katılacağı bir çalışma kahvaltısına katılacak.
Nanjing’de Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan ile bir araya gelecek Babacan, Pekin’de de Çin’in 5 numaralı adamı olarak görülen Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Li Changchun ile görüşecek.
Bakan Babacan’ın heyetinde Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı da bulunuyor.
Pekin’de resmi ikili görüşmelerde de bulunması beklenen Bakan Babacan’ın 3 Nisan’da Çin’den ayrılması bekleniyor.
Akademisyenler, ekonomistler ve merkez bankası başkanları ve maliye bakanlarının katılacağı Nanjing’deki toplantı ilk olarak Çin’in güneydoğusundaki Shenzhen şehrinde planlanmıştı. 2014 Gençlik Olimpiyat Oyunları’na da ev sahipliği yapacak Nanjing şehri, ülkenin finans ve ticaret merkezi Şanghay şehrinin yakınında bulunuyor.
CİHAN

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: