Amerika: Çin’den Doğrudan Yatırım Bekliyoruz

Amerika: Çin’den Doğrudan Yatırım Bekliyoruz

ABD’de Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin federal yönetimde birleşik mekanizmalar oluşturarak Çin yatırımları için pozitif sinyaller vermesi savunuldu. Bu görüşle ile birlikte, ABD’nin Çin’den gelecek doğrudan yatırımları teşvik etmesi ve bu yatırımların ülkenin ihtiyaçlarına uygun olması istendi.

ABD’deki Asya Derneği ve Kissinger ABD-Çin İlişkileri Enstitüsü tarafından dün (4 Mayıs) açıklanan ortak rapora göre, şu an ABD’nin 50 eyaletinden en az 35’inde Çinli firmalar faaliyet gösteriyor. Çin’in 2010 yılında ABD’ye yaptığı yatırım miktarı 5 milyar dolara ulaştı. ABD’deki Çinli işletmeleri bu ülkeye 10 bin kişilik istihdam fırsatı sağladığı açıklandı.

Raporda, ABD’nin siyasi açıdan Çin korkusunu kışkırtması halinde, istihdam ve yatırım fırsatlarını kaçıracağına işaret edildi.

ABD Ticaret Bakanı Gary Gaye Locker aynı gün Washington’da Çin ve ABD arasındaki doğrudan yatırımlarla ilgili olarak bir konuşma yaptı. Locker, ABD’nin Çin’den gelen doğrudan yatırımları olumlu karşıladığını ve bunun ABD işletmelerinde istihdam fırsatları yaratacağını ifade etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: