Çin, Almanya’da Yatırım Rekoru Kırıyor

Çin, Almanya’da Yatırım Rekoru Kırıyor

Bu yıl Almanya ilk defa Avrupa’daki komşularının dışında bir ülkede, Çin’de daha fazla yatırım yapacak. Geçen yıl da Almanya’dan Asya’daki gelişmekte olan ülkelere büyük paralar aktarıldı. Alman Sanayi ve Ticaret Odası DIHK’dan Volker Treier Almanya’nın dünyadaki ekonomik krizi çabuk atlattığı için bu yatırımları yapabildiğini söyledi. Treier, ikinci ve üçündü dünya ülkeleri olarak nitelediği gelişmekte olan ülkelerin devlet borçlarının yüksek olmaması nedeniyle bu krizden etkilenmediklerini düşünüyor ve Alman ekonomisinin buralarda temsilcilerinin olmasını büyük bir fırsat olarak değerlendiriyor. Ayrıca Alman yatırımları sayesinde bu ülkelerde ekonomik büyümenin de arttığını kaydediyor.

Almanya’nın toplam yurtdışı yatırımlarına bakıldığında Asya’nın Alman dış yatırımlarının küçük bir  bölümünü oluşturduğu görülüyor. Alman yurtdışı yatırım sermayesinin büyük bölümü AB’ye yeni üye olan ülkelerde görülüyor. İkinci sırada ise ABD yeralıyor. Çin’de ise Almanlar şimdiye kadar 18 Milyar Avro yatırım yaptı. Bu miktar da toplam dış yatırım miktarı 850 Milyar Avro’nun yaklaşık ellide birini teşkil ediyor.

Almanya’da da yabancı yatırımlar artıyor. En fazla yatırımı da Çin yapıyor. Çin 2011’de ülke dışındaki yatırımlarının en çoğunu Almanya’da yapabilir. Şimdiye kadar Çin dış yatırımlarının en çoğu ABD’de gerçekleşiyordu. Geçen yıl Çin, ABD’de toplam 130 projeye ortak oldu.

Çinlilerin Almanya’ya yatırım yapmaktaki en büyük hedefi buradaki mevcut teknik bilgilere ulaşmak. Almanya Dış Ticaret Ajansından Michael Pfeiffer, Çin’in yabancı ‘know-how’a ulaşmak için bu metodu kullandığını, Almanya’da da özellikle makina üretimi projelerine bu amaçla yatırım yaptığını söyledi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: