Çin, 10 Yıl İçerisinde İlk Uzay İstasyonunu Gönderecek

Çin, 10 Yıl İçerisinde İlk Uzay İstasyonunu Gönderecek

Bundan 10 yıl önce, uzaya ilk kez astronot yollayan Çin, şimdi de çok kapsüllü bir uzay istasyonunu yörüngeye göndermeyi planlıyor. Kısa süre önce ekonomide dünyanın en güçlü ikinci ülkesi unvanını alan Çin, böylece ABD’yi uzay yarışında da yakalamayı hedefliyor.

Pekin bu hedef doğrultusunda, 10 yıl içinde inşa edilmesi planlanan uzay istasyonu hakkındaki bilgileri dün kamuoyuyla paylaştı.

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) bağlı bir yetkilinin “büyük politik sembol” olarak tanımladığı uzay istasyonu, Çin’in hızla gelişen uzay programındaki en son basamak. 60 ton ağırlığında olması planlan uzay istasyonu, bir merkez modül ve bu modüle bağlı iki laboratuar ünitesi içerecek.

Çin Astronot Eğitim Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden Profesör Jiang Gouhua, uzay istasyonunun10 yıl hizmet etmek için tasarlanacağını ve bünyesinde yerçekimsiz ortam, uzay radyasyonu biyolojisi ve astronomi üzerinde araştırmalar yapacak üç astronottan oluşan mürettebat bulunduracağını söyledi.

Çin’in uzay istasyonu projesi, uzaydaki rekabette de dengelerin değişmeye başladığının bir işareti oldu.

Haziran ayında NASA, uzay araçlarından oluşan filosunu emekliye ayıracak. Böylece, ABD’li astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidip gelebilmek için Rusların uzay araçlarını kullanmaya başlayacak. NASA, uzaya göndermek istediği astronot başına Ruslara 50 milyon dolar ödeyecek.

100 milyar dolar değerindeki ISS’nin de 2020’de emekliye ayrılması bekleniyor. Ancak bu tarihin 2028’e çekilebileceği belirtiliyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: