Rusya Vizesi

Rusya Vizesi

İstanbul Rusya Başkonsolosluğu
İstanbul, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Çorlu, Denizli, Edirne, Kocaeli, Tekirdağ, Uşak İkametli Kişiler Vize Başvurularını İstanbul Rusya Başkonsolosluğu’na Yapabilmektedir.

Rusya Vize Başvurularının Süreleri ;
Ticari Vize Başvurusu ; 7 İş Günü
Turistik Vize Başvurusu ; 2 İş Günü

Rusya’ya Tek Girişli Vize İçin Gerekli Belgeler
Pasaportun aslı;
1 adet vesikalık fotoğraf;
Konsolosluğumuzdan alınacak vize formu (aşağıda örneği sunulmuştur);
Rusya ‘da 3 ay’dan fazla kalacak şahıslardan İnsan Bağışıklığı Yetersizliği Virüsü (AİDS) enfeksiyonu olmadığını teyid eden sertifika istenir,

Ticari Vize
İş görüşmesi yapmak, çalışmak veya faaliyet yapmak isteyen kişilerin vize alabilmeleri için Rusya’daki ortak iş veya iş görüşmesi yapılacak kuruluştan ya da firmadan alınacak davet yazısı.

Akraba ve Tanıdık Ziyareti Vizesi
Rusya’daki bir şahıs tarafından davet edilen kişilere, Rusya’da mukim bulunan şahsın resmi makamlara başvurarak göndereceği resmi davet yazısının aslı gereklidir.

TIR Şöförü Vizesi
Nakliyat şirketi yetkilisinin aşağıdaki belgeler ile başvurması gereklidir:
Yükü gönderen tarafından hazırlanmış ve yükü teslim alacak olanın ünvanının ve açık adresinin belirtildiği yazı;
TIR Karnesi’nin aslı ve fotokopisi;
CMR Hamule Senedi’nin aslı ve fotokopisi (Bu formun 22.nci kısmında gönderenin imza ve kaşesi bulunmalıdır);
Pasaportlarda mesleği ‘şoför’ olarak belirtilmiş olmalıdır.

Turist Vizesi
Turist vizesi alınabilmesi için seyahat acentesine başvurulması gereklidir.

Turistik vize temini için Konsolosluk şubesine ( pasaport, vize başvuru formu ve bir adet fotoğraf ile birlikte) ibraz edilmesi gereken belgelerin lıstesi aşağıdaki gibidir
Turun, Rus turizm firması île sözleşmesi olan yabancı firmadan satın alınması halinde:
Yabancının kalacağı adres bilgilerini, Rusya Federasyonu’nda kalacağı süreyi (giriş çıkış tarihlerini), kabul eden Rus turizm fırmasının adını da belirten yabancı firmanın voucher (rezervasyon fişi) orijinali ve fotokopisi, yabancı firma tarafından onaylanmış ve ödemeleri yapılmış olan hizmetlerin listesi (transferler, otel konaklama, turlar v.s.);
Yabancı turist kabul koşullarına uygun olan Rus turizm fırmasının teyidi; Turun, Türkiye’de temsilciliği bulunan Rus firmasından alınması halinde:
Rus tur fîrması temsilciliğinin voucher (rezervasyon fışi) ‘in orijinali ve fotokopisi;
Yabancı turist kabul koşullarına uygun olan Rus turizm firmasının teyidi;
Turun, Rusya Federasyonn’nda bulunan Rus turizm fırmasından alınması halinde:
Yabancının kalacağı adres bilgilerini, Rusya Federasyonu’nda kalacağı süreyi (giriş çıkış tarihlerini), kabul eden Rus turizm fırmasının adını da belirten voucher (rezervasyon fişi)’in orijinali ve fotokopisi, Rus fırmasının onayını taşıyan ödenen hizmetlerin listesi (transferler, otel konaklama, turlar v.s.);
Yabancı turist kabul koşullarına uygun olan Rus turizm fırmasının teyidi;

Notlar
Bazı durumlarda voucherde ve Rus turizm firmasının teyidinde belirtilen giriş ve çıkış tarihlerine uygun olan biletler ve otel rezervasyon konfirmasyonunun ibrazı istenilebilir.
Otel rezervasyonunun teyidi turistik vize verilmesi için sebebiyet değildir.

Dikkat Edilecek Hususlar
Saat 12.00’den sonra ypılacak vize müracaatları ACİL sayılır ve mesai saatleri dışında yapılan ACİL İŞLEMLER FİYATINA tabi tutulur. Vize formunda yanlış veya eksik bilgiler (yanlış araba plakası, pasaport ve TIR KARNE numaraları, refakat eden çocuğun formda gösterilmemesi ve saire) bildirildiğinden dolayı verilen vizenin hatalı çıkmasının mesuliyeti kabul edilmez ve onun yerine yeni vizenin yazılmasının ücreti müşteriye aittir.
Vize müracaatında bulunmak için diğer gereken evrakların yanısıra ilk önce Vize yapıştırılacak bir boş sayfası bulunan ve geçerlilik süresi alınacak Vizenin süresinden kısa olmayan pasaportun ve üzerinde bir fotoğraf yapıştırılan net ve açık şekilde doldurulan vize formunun ibraz edilmesi gerekir.

Tasdik İşlemleri
Rusya ve Türkiye’nin de taraf oldukları 1961 tarihli Lahey Uluslararası Sözleşmesi gereğince bir devletin ülkesinde hazırlanan fakat başka bir devletin ülkesinde kullanılacak evrak, evrakın menşei olan devletin yetkili merci tarafından özel ‘APOSTİLLE’ kaşesiyle tasdik edilecektir.

Bu suretle Rusya’da kullanmak amacıyla, Türkiye menşeili olan evrak, yerel noter tarafından tasdik edildikten sonra yetkili Türk Valiliğince ‘APOSTILLE’ kaşesi ile onaylanacaktır. Aynı usül Rusya menşeili fakat Türkiye’nin sınırları dahilinde kullanılacak evrak için geçerlidir.

Konsolosluk, ancak yukarıdaki belirtilen usüle uygun evraklar hazırlar ve tercümesini tasdik eder.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: