Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Romanya 2004 yılından itibaren Türk Vatandaşlarına vize uygulamasını başlatmıştır. Ancak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, vize almak için fazla belge hazırlamanız gerekmemekte ve daha esnek davranabilmektedirler.
Ucuz uçak bileti ya da otobüs veya kendi aracınızla sağlayabileceğiniz ulaşım kolaylıkları ve kolay vize alınabilmesinden dolayı Romanya, turistik açıdan oldukça tercih edebileceğiniz ülkelerdendir. Hem güzellikleri hem de diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuz olmasından dolayı oldukça caziptir.

Avrupa Birliği ne dahil olduktan sonra gittikçe gelişen Romanya ekonomisinde iş bulmak ve yatırım yapmak da iyi bir alternatif olarak gündeme gelmeye başlamıştır.
Romanya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Romanya Vize işlemleri
Romanya vize si almak, diğer Avrupa ülkeleri için vize almanızdan daha kolaydır. Daha önceden alınmış bir Romanya vizeniz varsa ve turist olarak gitmek istiyrosanız, mülakata gitmeniz dahi gerekmez.
Vize alabilmeniz için, Romanya Vize Formu nu doldurmuş (Konsolosluktan alacağınız formlar daha güncel ve geçerli olacaktır), vize ücreti ni yatırmış, mülakata zamanında gelmeniz gerekmektedir.
Romanya vizesi mülakatınızda gidiş amacınızla ve nerede ne kadar kalacağınızla ilgili size sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermelisiniz.

Romanya Vize Başvuru
Romanya turist vizesi alabilmek için, 2 vesikalık fotoğraf, pasaportunuzun süresi yeterli olmalıdır (vize bitişinden itibaren en az altı ay daha uzun olmalı) ve pasaportunuzun fotokopisi gerekmektedir. Vize başvuru ücreti ni yanınızda bulundurmayı da unutmayınız (başvurunuz reddedilse bile geri iade edilmez). Romanya da kalacağınız süre boyunca size yetecek kadar mali imkanınız olduğunu gösteren bir banka hesap dökümü gerekmektedir.

Romanya Turist Vizesi
Diğer mal ve mülk tapularının ibrazı da yardımcı olacaktır. Seyahat sigortası, otel ve uçak rezervasyonları, ehliyetinizin fotokopisi de gerekli evraklardandır. Ziyaret vizesi için, yukarıdaki belgelere ilave olarak, ziyaret edilecek şirketin veya kişinin adınıza göndermiş olduğu davetiyenin orjinali gerekmektedir. Transit vizesi için ise en az 1 yıllık pasaport, asıl gideceği ülke için alınan vize ve uçak biletinin belgelenmesi gerekmektedir. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz var ise, beş günü aşmamak şartıyla vize almadan transit geçiş yapabilirsiniz.

Romanya Ticari Vizesi
Romanya da yatırım yapmayı düşünüyorsanız eğer, ticari faaliyet vizesi almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Yapacağınız yatırımın ülkeye olan faydasının belirlenmesi için bu vizeyi almadan önce Yabancı Yatırımlar Romen Acentesi nden onay almanız gerekmektedir. Ayrıca sağlık sigortanız ve sabıka kaydınızı da belgelemelisiniz.

Romanya Eğitim Vizesi
Romanya ya eğitim amaçlı gitmeyi düşünenlerin eğitim vizesi almak için Konsolosluğa bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca, vize bitişinden sonra 6 ay daha geçerli olan pasaport, 2 vesikalık fotoğraf, sabıka kaydı, mali olarak eğitimi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler gerekmektedir. Eğitim harçlarını da görüme öncesinde ödemeli, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı nın verdiği, Romanya da eğitime kabul edildiğinizi gösteren bir mektup gerekmektedir.

Örnek Romanya Vize Başvuru Formu
Formu indirmek için tıklayınız.
Adobe PDF Reader yazılımı, bu formu bilgisayarınızda görüntülemek için gereklidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: