Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi

Portekiz Schengen Vize
Avrupa nın güneybatısında bulunan ve Schengen Vize Sistemine dahil olan Portekizin etrafı denizlerle çevrilidir. Tek sınır komşusu İspanya dır. Avrupa nın en az gelişmiş ülkelerinden birisi olmasının yanı sıra tarihi açıdan oldukça zengin olması, turizm konusunda gelişmesini sağlamıştır. Ticaretinin çoğunu Avrupa Ortak Pazarı ülkeleriyle yapmaktadır.
Portekiz vize işlemleri ni Fahri Konsolosluklardan değil, Ankara daki Portekiz Konsolosluğu üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerinden vize istenmez ancak Diplomatik pasaport sahiplerinin 3 aydan uzun süreler için vize almaları gerekebilir.

Portekiz Vizesi İçin İstenen Belgeler
Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin Portekiz vizesi alabilmeleri için öncelikle pasaport geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalıdır. Iki adet vesikalık fotoğraf gerekmekte ve pasaportun sahibi tarafından imzalı olmasına dikkat edilmelidir. Önceden alınmış Schengen veya Portekiz vizelerini de ibraz etmeniz kolaylık sağlayabilir. Tüm evraklar orjinal olmalı, Türkçe olanların tercümesi İngilizce ve noter onaylı olmalıdır. Seyahatiniz süresince yapılmış olan seyahat sağlık sigortanız ve İngilizce doldurulmuş Portekiz vizesi başvuru formunuz da görüşmede yanınızda olması gereken evraklardandır. Sizden ek evrak talep edilebilir. Otel rezervasyonu yerine adınıza yazılmış bir davetiyenin fotokopisini bile götürebilirsiniz. Eğer banka hesabı olarak başkasının hesaplarını gösteriyorsanız sizing adınıza taahhütname yazmış olması gerekir.

Portekiz Öğrenci Vizesi işlemleri
Portekiz Vize Başvurusu için genel olarak istenen belgeler: Konsolosluktan alıp dolduracağınız iki adet vize formu, 2 beyaz fonlu vesikalık fotoğraf, pasaportunuzun 2 adet fotokopisi, eğitim veya kurs kayıt kabul mektubu, Portekizce veya İngilizce ye tercüme edilmiş sağlık belgesi (tam teşekküllü hastanelerden istense de bazen sadece sağlık ocağı raporlarını bile kabul edebiliyorlar), eğitim süresince masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlayan belgeler, eğitiminiz boyunca yaptırmış olduğunuz sağlık sigortanız, İngilizce ye tercüme edilmiş öğrenci belgeniz gerekmektedir.

 

Ticari Vize İçin Gerekli Olan Ek Evraklar
Portekiz ticari vizesini alabilmek için diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi çalışmakta olduğunuz şirketin vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri,
SSK belgeniz seyahat sağlık sigortanız, sigorta bildirgenizin fotokopisi, ticari amaçlı davet yazısı (isme yazılmış ve onaylı), vb. gibi belgeler gerekmektedir. Konsolosluk sizden ilave evraklar isteyebilir.
Eğer bazı eksik belgeleri hemen tamamlayabiliyorsanız, tamamladıktan sonra aynı gün içinde bile belgeleri tam olarak teslim edebilirsiniz.

Turistik Vize İçin Gerekli Olan Ek Evraklar
Portekiz e turist olarak gidecek kişilerin çalıştığı şirketinin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi, işe giriş belgeleriniz, sigorta bildirgeniz, banka hesap cüzdanınız ve dökümleri, kredi kartlarınızın fotokopileri, vize talep yazıları, şirketinden almış olduğu izinli olduğunu gösteren belgeler gerekmektedir.
Eksik belgelerinizi aynı gün içinde tamamlayabilir ve tekrar aynı gün başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Hemen teslim edebileceğiniz belgeler için sıranız geçmemiş olur.

Örnek Avusturya Vize Başvuru Formu
Formu indirmek için tıklayınız.
Adobe PDF Reader yazılımı, bu formu bilgisayarınızda görüntülemek için gereklidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: