Xian

Xian

xian_genel1.jpg

Yüzyıllar boyu Çin İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Xian şehri başlı başına bir efsanedir. Çin medeniyetinin oluşumu boyunca buna tanıklık etmiştir ve medeniyetin bir en eski merkezlerinden biri durumundadır.

Günümüzde Shaanxi eyaletinin başkenti olan Xian şehri Guanzhong bölgesinin güneyindedir. Güneyinde Qinling dağları, kuzeyinde Weihe nehriyle çok güzel bir coğrafyaya sahiptir. Dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı Xian’e yarı nemli bir muson iklimi hakimdir. Kış harici, diğer mevsimler seyahat için uygundur.

Kuzeybatı Çin’in en önemli ve en merkezi şehridir. Ziyaretiniz esnasında aradığınız her şeye kolayca ulaşabilir, ulaşım, konaklama ve yemek konusunda dilediğiniz hizmeti bulabilirsiniz.

Qin Terra Cotta savaşçıları ve atları müzesi
XianTerra Cotta askerleri ve atları 20.yüzyılda ortaya çıkarılan en önemli ve en görkemli arkeolojik kazıdır. Çalışmalara, Xian şehrinin Lintong bölgesindeki İmparator Qin Shi Huang’ın mezarının 1.5 km doğusunda hala devam edilmektedir.

56 kilometrekareyi kapsayan mezarın temeli, dörtgen şeklinde. Temeli güneyden kuzeye 350, doğudan batıya 345, yüksekliği ise 76 metreye ulaşır. Mezar, genel olarak bakıldığında piramit şeklinde görünür. Çinli arkeologların yaptığı kazılara göre, Qin Shihuang’ın mezarı etrafında 500’den fazla mezar daha var. Bu mezarlar arasında, Qin Shihuang’ın bakırdan yapılan at arabasına binmesini gösteren çukur, sarayda atların korunduğu ahırları anlatan çukur ve Qin hanedanı döneminde milyonlarca asker bulunduğunu simgeleyen heykel ordusu çukurları bulunuyor.

Yeraltı Heykel Ordusu, dünyanın 8. harikası olarak kabul ediliyor. Bu harika yapıt, rastlantıyla bulunmuştur. 1974 yılında yerel köylüler kuyu kazarlarken, birçok kırk çömlek parçasını bulmuşlar. Köylüler, önce bunları hiç dikkate almamış. Ancak bir arkeolog, kırık çömlek parçalarını görünce, bunun büyük bir buluş olduğunu hemen anlamış ve durumu, ilçe tarihi eserler müdürlüğüne bildirmiş. Böylece dünyayı sarsan Yeraltı Heykel Ordusu bulunmuştur. Şu ana kadar 500 asker heykeli, tahtadan yapılmış savaş 18 arabası, 100’den fazla at heykeli çıkartılmıştır.

Bu heykel askerlerin ortalama boyu, 1 metre 80 santimetre civarındadır. Gerçek bir insanmış gibi görünen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Tüm bunlar, Qin hanedanı döneminde heykel sanatının eriştiği üst düzeyi yansıtır.

Qin Shihuang Mezarı’nın büyük tarihi değer taşımasından dolayı, Qin Shihuang Mezarı ve Yeraltı Heykel Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: