Shanghai

Shanghai

 

Çin’in doğusunda bulunan Shanghai şehri (kısaca Hu) Yangtze Nehrinin kenarına kurulmuştur.

Çin’in en büyük sanayi şehri olan Shanghai’ın yüzölçümü 5,800 km kare olup 2 milyonu değişken 18,7 milyonluk bir nüfusa sahiptir.

Daha önceleri, bir balıkçı köyü olan Shanghai, zaman içersinde gelişerek 1291’de Yuan Hanedanlığı zamanında eyalet ilan edildi ve bu tarih şehrin kuruluş günü olarak kabul edildi. Bugün Shanghai modern ve geleneksel Çin’i yansıtan çok kültürlü bir metropolitendir. Hem Çin’in en büyük endüstriyel şehri olarak, hem de en önemli limanı ve finans merkezi olarak Shanghai, tüm dünyanın ilgisini çekmektedir.

Modern Shanghai’ın ziyaretçilerin ilgisini çeken birçok bölgesi vardır. Halk Meydanı ve Huanghu Nehri çevresi alışveriş ve iş yoğunluğuna sahiptir. Eğlence ve tatil içinse Mt. Sheshan, Chongming Adası, Dingshan Gölü ve Shenshuigang bölgesi gezilebilir. Doğunun Paris’i olarak bilinen Shanghai, tam bir alışveriş cennetidir. Örneğin, Nanjing Caddesi turistlerin vazgeçilmezidir.

Shanghai’da damak tadınıza göre lezzetler bulabilirsiniz. Nezih restoranları her an herkese hizmete hazırdır.

Shanghai her gün biraz daha gelişerek 21.yüzyıl modernliğinin her yönünü yansıtmaktadır. Oriental Pearl TV Kulesi, Jinmao Köşkü ve Pudong Uluslararası Havaalanı modern mimarinin en güzel örneklerindendir.

Oriental Pearl TV Kulesi
Modern Shanghai’ın simgesidir. Huangpu Nehri kıyısında, 468 metre yüksekliğinde, Asya’nın en yüksek, dünyanın ise üçüncü en yüksek TV binasıdır.

Nanjing Caddesi
Nanjing Çin’in bir numaralı ticari caddesi olarak kabul edilir. 5.5 km uzunluğundaki yolda 600’ün üzerinde dükkân bulunmaktadır. Ortalama olarak her gün 1.7 milyon insan bu caddeyi ziyaret etmektedir.

Yu Yuan Bahçesi
Ming ve Qing Hanedanlığının mimari izlerini taşıyan Shanghai’ın tarihi bahçelerinin en büyüğüdür. Altı bölümden oluşan bahçenin en ünlüsü merkezde yer alan The Grand Rockery’dir.

Shanghai Müzesi
Tarihi Çin’in sanat eserleri, evleri ve 120,000 kıymetli kalıntı sergilenmektedir.

Bund
Shanghai’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir. Huangu Nehrinin doğu kısmında bulunan cadde gerek manzarası gerekse sahip olduğu çeşitli mekân ve aktivitelerle ziyaretçileri büyülemektedir.

The Jade Buddha Tapınağı

Shanghai’daki en ünlü Budist tapınaklarından biridir. Beyaz Jade Budaları 19.yy’da Burma’dan getirilmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: