Pekin

Pekin

Pekin, Beijing ya da Peking (pinyin: Beijing Shì), Çin Halk Cumhuriyeti’nin politik, ekonomik, kültürel, ve eğitim başkentidir. Ülkenin kuzeyinde yer alır. Pekin’in anlamı Çince’de kuzeydeki başkent anlamına gelir. Bir zamanlar Ming hanedanlığı döneminde güneyde başkentlik yapan Nanjing’e karşılık bu isim verilmiştir.Kuzeyde Hebei ve güneyde Tianjin eyeletleri ile komşudur. 16,410 kilometrekare bir alana yayılır ve yaklaşık 15 milyonluk bir nufusa sahiptir. Çin’in merkezi M.Ö. birinci milenyumda kuruldu. Pekin, Çin’in gelişmesinde her zaman büyük rol oynadı. Diğer şehirlerden ve diğer ülkelerden çoğu insan Pekin’e daha iyi şartlara sahip iş fırsatları aramak için geldi. Pekin, Jin Hanedanlığı’ndan bu yana Yuan, Ming ve Qing hanedanlıklarında başkentlik yaptı. Bir çok tarihi esere sahip. Yasak Şehir, Yazlık Saray, Gök Tapınağı, Tian’anmen Meydanı ve Yeşil Duvar mutlaka görülmesi gereken yerler. Tarihi dokusunu oldukça iyi korumuş şehirde 21. Yüzyıl gereksinimleri de hızla yerini alıyor. Gökdelenler, dev alışveriş merkezleri ve trafiği ile şehir modern bir metropolis aynı zamanda. Pekin’in modern yüzünü en iyi Yansha Shopping Mall, Tiananmen ve Wangfujing Street, Guomao Shopping Mall, Qianmen Street ve Xidan Street bölgelerinde yaşayabilirsiniz.

Dört ayrı mevsimi yaşayan Pekin’e en iyi ziyaret zamanları bahar ayları. Mayıs, Eylül, ve Ekim aylarında güneşli ve açık hava yaşayan Pekin’de rahatça gezebilirsiniz.

PekinTian’anmen Meydanı
Dünyanın en büyük meydanı. 44 hektarlık bir alanı kapsıyor ve yaklaşık bir milyon insanı alabilecek genişlikte. Meydanın adı “sonsuz barış” anlamına geliyor. Yasak Şehir: Çin’in başkenti Beijing’de bulunan Yasak Şehir, dünyanın en büyük ve en iyi korunmuş antik ahşap mimari kompleksidir. Ayrıca Yasak Şehir, Çin’in en büyük müzesidir.Diğer adı Zijincheng (evrenin merkezinde bulunan kent) olan Yasak Şehir, Çin’in saray mimarisini temsil eden yapıların başında gelmiştir. Çin’in Ming ve Qing hanedanlarının imparator sarayı olarak kullandıkları Yasak Şehir’de 24 imparator oturmuştur.

Cennet – Gök Tapınağı
Gök Tapınağı, Çin’in en iyi korunan ve tanrıya ibadet törenlerinin yapıldığı en büyük yapı topluluğudur. Bol mahsul ve huzur için Çin tarihinde hüküm süren her hanedanın imparatorları, burada törenler yaparak, gök, toprak, güneş, ay, dağ, nehir tanrılarına dua ederlerdi. Bunlardan en önemlisi olan, göğe ibadet törenidir. Çin tarihinde imparatorlar, “Göğün oğlu” anlamına gelen “Tianzi” olarak adlandırılmıştır. İmparatorlar, devletlerini “göğün oğlu” sıfatıyla yönetirlerdi. Göğe ibadet etme, yalnızca imparatorlara tanınmış özel bir haktı, sıradan vatandaşlar, bu hakka sahip olamazdı.

Pekin1420 yılında inşa edilmeye başlanan Gök Tapınağı, Ming ve Qing hanedanları dönemindeki (1368-1911) imparatorların göğe ibadet ettikleri yerdi. Yasak Kent’in güneyinde bulunan Gök Tapınağı’nın yüzölçümü, Yasak Kent’inkinin beş katıdır. Gök Tapınağı’nın en güneyindeki dörtgen şekilli çevre duvarları, toprağın, en kuzeyindeki yarım çember şeklindeki çevre duvarları ise göğün sembolleridir. Bu tasarım, Çin’in eski çağlarında “gök yuvarlak, toprak karedir” düşüncesinden kaynaklanmıştır.

Çin Seddi
Uzaydan bakıldığında ince, uzun bir dere gibi görülebilen, insan eliyle yapılmış tek eser olan Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü’nün güneyinden batıya yönelerek devam eder. Savaş ülkeleri çağında M.Ö.403~M.Ö.221, Çin seddinin temeli 20 den fazla ayrı krallık tarafından atılmıştır. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setleri inşa etmişlerdir. Qin, Zhao, Yan krallıkları ise XiongNu, DongHu, LinHu, LouFan ın saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını koruma amacıyla da inşa etmiştir. Çin’in ilk İmparator Shi-Huang-Ti, burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verir. M.Ö.221 yılında daha önceki krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirerek uzatılır. M.Ö.3. yüzyıldan M.S.17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur. Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 10.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 3.000 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M.Ö.221 ile M.S.608 yılları arasında yapılmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: