Guangzhou

Guangzhou

Guangzhou_genel01.jpgGuangzhou, Guangdong Bölgesi’nin hem ticari merkezi hem de başkenti konumundadır. Pearl River üzerindeki deltada kurulu olan Guangzhou, Çin’in en büyük liman kentlerinden biridir. Hongkong ve Macao gibi ticari açıdan önemli kentlere yakınlığı ve 2.210 yıllık tarihi ile Çin’in en önemli tarihi ve kültürel bakımdan en zengin 24 kenti arasında yer almaktadır. Ayrıca günümüzün modern dünyasında Guanzghou, Çin’in hem politik hem kültürel hem de teknolojik gelişmelerinin önemli merkezlerinden biri durumundadır.
Guangzhou, tarihsel zenginliğini günümüze devam ettirmektedir. Kent görsel güzellikleri nedeniyle bir çok farklı isimle adlandırılmaktadır. Antik çağlarda Fanyu olarak bilinen Guangzhou, tarih öncesi devirlerden Taş Devrine kadar dayanan bir yerleşme göstermektedir. Xijiang ve Beijiang nehirlerinin arasında kalan 7.475 kilometrekarelik yerleşim alanıyla, 6.66 milyonun yaşadığı bir kenttir.

Tianhe Square
Doksanlı yıllarda yapılan bir çok ticaret merkezi ve mağazalardan oluşan, kentin yeni bölgelerinden biridir. Genellikle otellerin yoğun olarak bulduğun Tianhe Square’de China Mayors Tower, National Defense Tower, Tianhe Building ve Tianhe Hotel, Tianhe Guest-House, Far East Building, Tianhe Shopping Mall, The Presidential Hotel, Overseas Chinese and Friendship Building, Guangdong Foreign Trade Building, Teem Nanfang Plaza, Tianhe Shopping Center, Guangzhou (Tianhe) Restaurant, Tianlong Hotel, Harbin Building, Xinjiang Building, Jingxing Hotel gibi birçok önemli bina burada yer almaktadır.

GuangzhouTemple of the Six Banyan Trees
Liurong Caddesi’nde yer alan “Çicek Tapınağı” olarakta bilinen “Temple of the Six Banyan Trees” Çin’in en önemli Budist tapınakları arasında yer almaktadır. Güney hanedanlıklarından Liang tarafından 537 yılında yaptıran tapınak, adını Banyan ağaçlarından almaktadır. Geçirdiği bir yangının ardından Kuzey hanedanlıklarından Song tarafından yeniden restore edilmiştir (970-1127). “Flowery Tapınağı” olarak bilinen kısım 1097 yılında yapılmıştır. 57 m. yüksekliğinde brozn kolonlardan oluşan tapınağa 1000’e yakın el oyması ile renkli bir görünüm katmaktadır. Dıştan bakıldığında 8 kattan oluşan bu tapınak 17 holü ile görülmeye değer. Özellikle Sessiz Buda Heykeli bu tapınağın büyük sunak alanında yer almaktadır. Guangzhou’yu Altı Banyan Ağacı Tapınağı’ndan panoramik olarak seyretme imkanınız olduğunu unutmayın.

Guangzhou Zoo

Xianlie Caddesi’nde yer alan Guangzhou Hayvanat Bahçesi 460bin metrekarelik alanıyla Güney Çin’in en büyük hayvanat bahçesidir. Farklı türleriyle 2000 hayvanı bünyesinde barındıran 200 özel alanda sergilenen bahçede, Giant Panda, Altın Maymun, Kırmızı Taçlı Tura Kuşuna kadar yüzlerce hayvanı görebileceğiniz ve hoş vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

GuangzhouGuangzhou Ocean World
Guangzhou Hayvanat Bahçesi’nin yeni bölümlerinden biri olan Guangzhou Okyanus Dünyası, 13.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur.Yoğun geçen iş görüşmelerinizden sonra kendinize dinlenmek için zaman ayırabileceğiniz Okyanus Dünyası, yeni fuar alanına çok yakın bir konumda bulunmaktadır.Okyanus yaşamını kendi gözlerinizle görebileceğiniz Okyanus Yaşamı Dünyası yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgili gösterdikleri yerlerden biridir. Deniz yaşamını bir çok farklı bölümünde mecan kayalıklarında yakan binlerce balık türü, deniz kaplumbağası, yılan balıkları ve köpekbalıkları havuzlarında görme imkanı sunuyor.

Orchid Garden
Liuhu Gölü’nün batısında yer alan küçük ama 10.000’lerce saksıda 100 çeşit orkideyi görebileceğiniz bir yerdir. Vahiş orkide ağaçları arasında yapacağız gezi için buraya mutlaka uğramalısınız.

GuangzhouWhite Cloud Mountain
Çin’in doğa harikalarından biri olan Beyaz Bulutlu Dağ, Guangzhou’nun 7,5 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Western Han Nanjue King’s Tomb Museusem
Jiefang Caddesi’nde yer alan ve MÖ.100’e dayanan tarihiyle dünyanın en ilginç ve en değerli mezar anıtı olarak bilinen Batı Hanlığı’nın kralı Nanjue’ye ait anıt mezar som altın kaplamaları üzerindeki yakutları ile görülmeye değer.

Guangxiao Temple

Guangdong Blgesinin dört önemli budist tapınaklarından biri olarak bilinen “Guangxiao Tapınağı” Budizm tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Mahavira Hal’ü, Uyuyan Buda Heykeli, Bodhi Ağaçları, Doğu ve Batı Demir Tapınakları ile görülmeye değer yerler arasındadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: