Klasik Çin ve Gizemli Tibet

Klasik Çin ve Gizemli Tibet

Pekin, Lhasa (Tibet), Xian, Guilin, Shangai – 13 Gece / 14 Gün

1. Gün  İSTANBUL – PEKİN YOLCULUĞU
Ataturk Havalimanı’nda dış hatlar terminalinde 21.00’de buluşma ve TK 0020 sefer sayılı uçakla saat 23.20’de Pekin’e hareket.

2. Gün PEKİN (BEIJING)
Saat 13.20’de Pekin’e varış ve Pekin şehir turu Tiannenman Meydanı ve Yasak Şehir gezisi. Önce dünyanın en büyük meydanı olan ve Mao’nun mozelesinin bulunduğu bu ünlü meydanı dolaşıyoruz. Hemen sonra dünyanın yakından tanıdığı, bir zamanlar Çin hanedanlarına daha sonra imparatorlara mekân olmuş Yasak Şehri geziyoruz. Geniş avluları, merasim alanları, imparatorluk tahtının bulunduğu Kutsal Salonu ve yüzlerce odaların iç içe girdiği haremi gördükten sonra, dünyanın en zengin saat koleksiyonu olan İmparatorluk Saat Galerisi’ni geziyoruz. Daha sonra otelimize yerleşiyoruz. Yerel bir restoranda akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimize dönüyoruz.

3. Gün PEKİN (BEIJING)
Sabah kahvaltısının ardından Çin’in sembolü olan Çin Seddi’ni görmek üzere hareket ediyoruz. 2200 yıl kadar önce kuzeybatıdan gelecek saldırılara karşı korunmak gayesiyle inşa edilen ve uzunluğu 6700 km olan, uzaydan dahi rahatça görülen dünya harikasını görüyoruz. Pek tabii önce biraz merdiven çıkarak bu muhteşem Seddi bir süre yürüyoruz. Çekeceğiniz fotoğraflar çocuklarınıza ve torunlarınıza zengin birer anı olarak kalacaklardır. Ardından Çin’e özgü el sanatlarının satıldığı bir galeriden alışveriş imkânı bulacağız. Daha sonra otele dönüş. Güzel bir restoranda yiyeceğimiz yemeğin ardından, geleneksel KUNG FU Show’u izlemeye gidiyoruz. Geceleme otelimizde.

4. Gün PEKİN (BEIJING)
Sabah kahvaltısının ardından önce Cennet Mabedi ardından Yazlık Saray’ı geziyoruz. Bir renk armonisi içindeki bu inanılmaz güzelliklerin ardından alışveriş için serbest zaman. Akşam yemeği, otele dönüş. Geceleme otelimizde.

5. Gün PEKİN – (BEIJING) – LHASA
Sabah kahvaltısının ardından Pekin’den ayrılıyoruz ve Lhasa’ya, hareket ediyoruz. Lhasa Tibet Özerk Bölgesinin başkentidir. ”Güneş Isığı Şehri” olarak ünlenmiştir. Çağımızın dervişi olarak adlandırılan Dalai Lama’nın ülkesi olan Tibet – Lhasa’ya varış. Özel otobüsümüzle otelimize gidiyoruz. Otele yerleşme. Tarihi ve ruhani güzelliklerle dolu Tibet’te bu ilk günümüzü yüksekliğin vücudumuzda yaratacağı etkiye alışmak için dinlenerek geçiriyoruz… Geceleme otelimizde.

6. Gün LHASA
Sabah kahvaltımızın ardından, Lhasa turuna başlıyoruz. İlk olarak dünya yüzünde, en yüksek yere inşa edilmiş saray unvanına sahip Potala Palas’ı geziyoruz. Potala Palas, “Dünyanın Çatısındaki İnci”olarak anılmaktadır. Kral Songtsen tarafından yaptırılan saray Lhasa Vadisinin 130 metresinde 41 hektar alan üzerine kurulmuştur. Dalai Lama’nın yaşadığı bu saray Tibet’in kültür hazinesi olup, dünya kültürel mirasları listesinde yer alır ve koruma altındadır. Budizmin en kutsal ibadet yerlerinden biri olarak addedilen Jokang Tapınağı ise 17.yy ortalarında inşa edilmiş Hint ve Nepal mimari özelliklerini taşımaktadır. Manastırın en büyük özelliği güneş ışınlarının parlattığı altın gökkubbedir. Daha sonra Drepong Manastırını ve Tibet’e özgü halıların dokunduğu bir halı fabrikası da gezilecek yerler arasındadır. Dışarıda alacağımız akşam yemeğinin ardından, geceleme otelimizde.

7. Gün LHASA-XİAN
Kahvaltı sonrası Lhasa’yı gezmeye devam… Yine çok ilginç ve oldukça etkileyici yerler göreceksiniz. Norbulingka Parkı, Sera Manastırı ve misafirperver bir Tibet ailesine ziyarette bulunulacak ardından da açık bir pazar alanı olan Barkhor caddesinde yöresel ürünlerden alışveriş etmek için serbest zamanımız olacak. Yerel bir restorandaki akşam yemeğinin ardından otelimize dönüyoruz.

8. Gün LHASA-XİAN
Sabah kahvaltısının ardından Lhasa’dan ayrılıyoruz ve Terracota askerlerin kenti Xian’a uçuyoruz. Xian’a varış, 5*’lı otelinize transfer ve kayıt işlemlerinin sonrasında, Xian şehir turunun ilk bölümüne başlıyoruz. Etrafı tanıdıktan ve Big Wild Goose Pagoda’yı gördükten sonra, biraz dinlenip akşam yemeğimizi alıyoruz. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeğinden sonra Tang Dynasty Show u izliyoruz. Geceleme otelimizde.

9. Gün XIAN – GUILIN
Sabah kahvaltısının ardından Xian şehir turunun ikinci bölümüne başlıyoruz. QIN SHI HUAN’ın mozolesinin bulunduğu, 2000 yıl önce ölen İmparatorun ruhunu kötülerden koruması için yapılmış 6.000 askerin Terracota savaşçıları ve bronz atlı arabalarını görüyor, sonrasında ile etnografi müzesini ve Çinlilerin ananevi ilaçlarının yapıldığı muhtelif otların ve kurutulmuş sürüngenlerin satıldığı pazarı geziyoruz. Daha sonra havaalanına transfer ve Guilin’e uçuyoruz. Havaalanından 5*’lı otelimize transfer oluyoruz. Yerleştikten sonra, akşam yemeği için dışarı çıkıyoruz. Geceleme otelimizde.

10. Gün GUILIN
Sabah kahvaltıssan sonra yarım saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından teknelere binilecek iskelelere varıyoruz… Sarı nehrin bir kolu olan Li Nehri’nde yaklaşık 3 saatlik son derece keyifli bir tekne gezisi yapılacak. Yanınıza kameranızı almayı ihmal etmeyin. Dilerseniz göreceklerinizi burada anlatmayalım; sizlere sürpriz olsun. Ancak şu kadarını söyleyelim, tek kelime ile unutulmaz bir gün geçireceksiniz. Uzun ve dinlendirici bir günün ardından arzu ederseniz, tatlı su incilerinin satıldığı bir galeriye gidilebilinir. Otele gitmeden önce, güzel bir restoranda akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme otelimizde.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Print Friendly, PDF & Email
%d blogcu bunu beğendi: